Roselle Park girls’ tennis improves records to 11-7 and 7-5, five of top seven players return next year; All-UCC division teams honor county’s best

Linden, sparked by county champions Zalewski and Podsiebierski, capture Valley Division title

The Roselle Park girls’ tennis team improved its overall and league records this season and next year will return five of its top seven players.

The Panthers, guided by head coach Nancy Sturcke since 1977, finished 11-7 overall and 7-5 and in third place in the Mountain Division of the Union County Conference.

Last year’s squad sported records of 7-9 overall and 2-8 in the Mountain Division – two division matches could not be played – in a season that was cut short by Hurricane Sandy.

“It’s always nice to see some improvement,” said Sturcke, who will make 2014 her 38th season at the helm of the Panthers.
New Providence repeated as Mountain Division champions this year, with Cranford finishing second.

Here’s a look at how the Roselle Park players performed this season:

First singles: Niti Shah, junior – “Niti won a third of her matches,” Sturcke said. “She’s a smart player and improves with every match.”

Second singles: Katarina DiLillo, senior – “Like Niti, Katarina also faced very strong competition,” Sturcke said. “She plays an all-court game, is good at the net and is also good at the baseline.”

Third singles: Jasmin Brown, junior – “A three-sport athlete who also plays basketball and softball, Jasmin is quick and strong,” Sturcke said. “She’s a very fine competitor.” Brown finished with a 12-7 record.

First doubles: Tiffany Hunter, junior and Vanessa Vogler, junior – “Tiffany was 12-6 and is an outstanding competitor and a smart doubles player,” Sturcke said. “Vanessa was very steady and didn’t make many mistakes. She finished 10-5.”

Hunter and Vogler earned All-Mountain Division Honorable Mention honors.

Second doubles: Muriel Olazo, junior and Michelle Henriques, junior – “Both finished with 12-7 records,” Sturcke said. “Muriel is quick and has very fine footwork and Michelle has very good form on her shots.”

Sub-varsity players included juniors Nicole Sychowicz, Jamie Buli, Colleen Sweeney and Noel Cheng; sophomore Jenn Hahn and freshmen Casey Brown and Morgan Literate.

 

UNION COUNTY CONFERENCE

GIRLS’ TENNIS

WATCHUNG DIVISION

Team champion: Kent Place

FIRST TEAM
First singles: Mimi MacCowatt, Kent Place
Second singles: Audrey Randazzo, Oak Knoll
Third singles: Ana Santayo, Oak Knoll
First doubles: Julia Criscuolo and Julia Morgan,
Westfield
Second doubles: Kaitlin Schroeder and Nicole
Baiocco, Oak Knoll

SECOND TEAM
First singles: Connie Wu, Westfield
Second singles: Caroline King, Westfield
Third singles: Isabelle Donatelli, Kent Place
First doubles: Nisha Sambamurthy and Ellie
Falivene, Kent Place
Second doubles: Olivia Cornish and Radhika
Siva, Kent Place

HONORABLE MENTION
Singles:
Natalie Kwan, Kent Place,
Alyssa Lopes, Gov. Livingston,
Rebecca Sisto, Westfield
Doubles:
Ali Baiocco and Jackie Grieco, Oak Knoll
Carly Leiter and Caroline Sayre, Summit

MOUNTAIN DIVISION

Team champion: New Providence

FIRST TEAM
First singles: Sreesha Venkat, New Providence
Second singles: Samantha Midwinter,
New Providence
Third singles: Kerry Wischusen, Cranford
First doubles: Anavi Anand and Ana Trajanovic,
New Providence
Second doubles: Kelsey Turner and Jillian
Turner, New Providence
SECOND TEAM
First singles: Mona Elsaai, Elizabeth
Second singles: Kayla Flores, Elizabeth;
Sasha Korn, Union
Third singles: Alexandra Maglaras,
New Providence
First doubles: AnnaLee Gallo and Marissa
Dankosky, Cranford
Second doubles: Jen Schneider and Annie
Bryant, Cranford

HONORABLE MENTION
Singles:
Anima Anwar, Plainfield
Lara Gramatica, Union
Laura Van Horn, Cranford
Kelly Vena, Johnson
Doubles:
Tiffany Hunter and Vanessa Vogler,
Roselle Park
Emily Sousa and Florencia Medina, Elizabeth

VALLEY DIVISION

Team champion: Linden

For Linden, Joanna Zalewski won her second UCT first singles title, while

teammate Olivia Podsiebierski captured her first UCT second singles crown.

FIRST TEAM

First singles: Joanna Zalewski, Linden
Second singles: Olivia Podsiebierski, Linden
Third singles: Maya Jacobs, Linden
First doubles: Tiffany Rivera and Aliyah Shell,
Rahway
Second doubles: Indy Florencio and Kara
Goerke, Rahway

SECOND TEAM
First singles: Sophie Bischoff, Dayton
Second singles: Neli Vorobyov, Dayton
Third singles: Diany Caba, Rahway
First doubles: Rachel Engel and Anabel
Batallones, Dayton
Second doubles: Destiny Martins and Mariana
Rocha, Dayton

HONORABLE MENTION
Kaderha Baker, Roselle
Valerie Huezo, Rahway
McKayla Muller, Union Catholic

COMMENTS