Union County boys’ and girls’ basketball teams in states; Games begin Feb. 25

UNION COUNTY BOYS’ BASKETBALL
20 TEAMS MADE STATES

NORTH 2, GROUP 4
5 teams: Elizabeth, Plainfield Linden, Westfield, Union
Monday, Feb. 25
16-Plainfield at 1-Elizabeth
12-Piscataway at 5-Linden
13-Westfield at 4-Watchung Hills
10-J.P. Stevens at 7-Union

NORTH 2, GROUP 3
3 teams: Rahway, Cranford, Summit
Tuesday, Feb. 26
16-Orange at 1-Rahway
13-Cranford at 4-Colonia
10-Mendham at 7-Summit

NORTH 2, GROUP 1
Tuesday, Feb. 26
3 teams: Brearley, Dayton, New Providence
16-Brearley at 1-American History
11-Weequahic at 6-Dayton
15-Weehawken at 2-New Providence

CENTRAL JERSEY, GROUP 2:
3 teams: Johnson, Hillside, Gov. Livingston
Monday, Feb. 25
16-Johnson at 1-Manasquan
12-Hillside at 5-Delaware Valley
13-Monmouth at 4-Gov. Livingston

NON-PUBLIC, NORTH A
2 teams: Oratory Prep, Union Catholic
Tuesday, Feb. 26
12-Oratory Prep at 5-Dwight-Englewood
Thursday, Feb. 28
11-Pope John/6-St. Peter’s Prep at 3-Union Catholic

NON-PUBLIC, NORTH B
4 teams: Roselle Catholic, Koinonia, Patrick School, St. Mary’s, Elizabeth
Wednesday, Feb. 27
16-Morristown-Beard at 1-Roselle Catholic
12-Koinonia at 5-Hudson Catholic
13-Morris Catholic at 4-Patrick School
10-Newark Academy at 7-St. Mary’s, Elizabeth

UNION COUNTY GIRLS’ BASKETBALL
20 TEAMS MADE STATES

NORTH 2, GROUP 4
3 teams: Elizabeth, Westfield, Plainfield
Monday, Feb. 25
12-Elizabeth at 5-Ridge
14-Columbia at 3-Westfield
15-Plainfield at 2-Bayonne

NORTH 2, GROUP 3
2 teams: Cranford, Summit
Tuesday, Feb. 26
9-Snyder at 8-Cranford
14-Woodbridge at 3-Summit

NORTH 2, GROUP 1
4 teams: Dayton, New Providence, Brearley, Roselle Park
Tuesday, Feb. 26
12-Dayton at 5-New Providence
13-Technology at 4-Brearley
11-Roselle Park at 6-Arts

CENTRAL JERSEY, GROUP 2
4 teams: Johnson, Hillside, Gov. Livingston, Roselle
Monday, Feb. 25
9-Johnson at 8-Hillside
14-South Plainfield at 3-Gov. Livingston
11-Spotswood at 6-Roselle

NON-PUBLIC, NORTH A
3 teams: Oak Knoll, Mother Seton, Kent Place
Tuesday, Feb. 26
9-Holy Angels at 8-Oak Knoll
11-Mount St. Dominic at 6-Mother Seton
Wednesday, Feb 28
5-Kent Place at 4-Hudson Catholic

NON-PUBLIC, NORTH B
2 teams: Patrick School, Benedictine
Wednesday, Feb. 27
9-Villa Walsh at 8-Patrick School
13-Benedictine at 4-Montclair Immaculate

NON-PUBLIC, SOUTH A
1 team: Union Catholic
Tuesday, Feb. 26
11-Union Catholic at 6-Donovan Catholic

NON-PUBLIC, SOUTH B
1 team: Roselle Catholic
Wednesday, Feb. 27
10-Trinity Hall at 7-Roselle Catholic

– JR PARACHINI

COMMENTS