Union County wrestling results at NJSIAA Tournament

UNION COUNTY HIGH SCHOOL WRESTLERS

IN NJSIAA TOURNAMENT:

 

Sam Wustefeld of Scotch Plains-Fanwood

Second at 195 (4-1 in NJSIAA Tournament)

FINAL:

8-Jacob Cardenas, Bergen Catholic, maj. dec. Sam Wustefeld, Scotch Plains, 10-2.

SEMIFINALS:

2-Sam Wustefeld, Scotch Plains, dec. 3-Jake Brown, Pope John, 3-1.

QUARTERFINALS:

2-Sam Wustefeld, Scotch Plains, dec. 7-Tommy Maxwell, Delsea, 3-2 (tiebreaker).

PRE-QUARTERFINALS:

2-Sam Wustefeld, Scotch Plains, dec. 15-Luke Chakonis, Don Bosco Prep, 2-1.

PRELIMINARY ROUND:

2-Sam Wustefeld, Scotch Plains, dec. 31-Ryan Brazill, Bordentown, 7-3.

 

CJ Composto of Westfield

Fifth at 106

SEMIFINALS:

7-Dean Peterson, St. John Vianney, dec. 11-CJ Composto, Westfield, 3-1.

QUARTERFINALS:

11-CJ Composto, Westfield, dec. 3-Brett Ungar, Hunterdon Central, 3-1.

PRE-QUARTERFINALS:

11-CJ Composto, Westfield, dec. 6-Nick Caval, Bergen Catholic, 3-1.

PRELIMINARY ROUND:

11-CJ Composto, West., maj. dec. 22-Travis Kotelnicki, North. Burlington, 13-0.

 

Mark Montgomery, Roselle Park, 126

QUARTERFINALS:

1-Patrick Glory, Delbarton, pin 25-Mark Montgomery, Roselle Park, 2:25.

PRE-QUARTERFINALS:

25-Mark Montgomery, Roselle Park, dec. 24-Finnegan McFadden, Kingsway, 9-4.

PRELIMINARY ROUND:

25-Mark Montgomery, Roselle Park, dec. 8-Dylan Weaver, Bergen Catholic, 7-6.

 

Matt Armamento, Roselle Park, 120

PRE-QUARTERFINALS:

7-Travis Jones, Phillipsburg, dec. 10-Matt Armamento, Roselle Park, 7-5.

PRELIMINARY ROUND:

10-Matt Armamento, Roselle Park, dec. 23-Robbie Natelli, Pascack Valley, 8-2.

 

Chris Fuschetto, Johnson, 138

PRE-QUARTERFINALS:

1-Quinn Kinner, Kingsway, pin 17-Chris Fuschetto, Johnson, 5:08.

PRELIMINARY ROUND:

17-Chris Fuschetto, Johnson, dec. 16-Shane Kobis, High Point, 6-3.

 

Quinn Haddad, Gov. Livingston, 170

PRE-QUARTERFINALS:

7-Brandon Green, Paulsboro, pin 10-Quinn Haddad, Gov. Livingston, 3:36.

PRELIMINARY ROUND:

10-Quinn Haddad, Gov. Livingston, dec. 23-Gary Nagle, Middle Township, 7-0.

 

Owen Smith, New Providence, 152

PRE-QUARTERFINALS:

3-Joe Casey, Bound Brook, tech. fall 19-Owen Smith, New Providence, 15-0.

PRELIMINARY ROUND:

19-Owen Smith, New Providence, dec. 14-Jonah Schechtman, Emerson Boro, 2-1.

 

Gabe Leo, Roselle Park, 106

PRELIMINARY ROUND:

16-Anthony White, South Plainfield, dec. Gabe Leo, Roselle Park, 7-2.

 

Luke Hoerle, Westfield, 113

PRELIMINARY ROUND:

13-McKenzie Bell, Kingsway, dec. 20-Luke Hoerle, Westfield, 8-4.

 

Jon Mejia, Roselle Park, 132

PRELIMINARY ROUND:

4-Lucas Revano, Camden Catholic, dec. 29-Jon Mejia, Roselle Park, 10-4.

 

AJ Bencivenga, Cranford, 145

PRELIMINARY ROUND:

10-Jack Kelly, Wall, dec. 23-AJ Bencivenga, Cranford, 13-6.

 

Jack Cannon, Scotch Plains, 152

PRELIMINARY ROUND:

4-Cole Corrigan, Toms River South, maj. dec. 29-Jack Cannon, Scotch Plains, 9-1.

 

Devin Hilburn, Roselle Park, 182

PRELIMINARY ROUND:

6-Cole Kreshpane, Delbarton, dec. 27-Devin Hilburn, Roselle Park, 5-2.

 

Sebastian Iakouchevitch, Johnson, 182

PRELIMINARY ROUND:

10-Drew Bowker, Rancocas Valley, def. 23-Sebastian Iakouchevitch, Johnson.

 

Rob Schork, Cranford, 220

PRELIMINARY ROUND:

10-Jared Davenport, Lenape, pin. 23-Rob Schork, Cranford, 3:26.

 

UNION COUNTY WRESTLERS WHO PLACED

(finishing among the Top 8 in their weight class):

195-Sam Wustefeld, Scotch Plains, senior – Second

106-CJ Composto, Westfield, sophomore – Fifth

 

JR PARACHINI

 

 

COMMENTS