Union County boys’ and girls’ basketball teams in states here; Play commences Feb. 26, with TOC concluding March 18 – on a Sunday this year

UNION COUNTY BOYS’ BASKETBALL

IN STATES (18 total):

 

NORTH 2, GROUP 1 (2) – Roselle Park, Dayton

Monday, Feb. 26:

9-Roselle Park at 8-American History

13-Dayton at 4-People’s Prep

 

NORTH 2, GROUP 3 (3) – Rahway, Summit, Gov. Livingston

Monday, Feb. 26:

16-Somerville at 1-Rahway

14-Warren Hills at 3-Summit

10-Middletown North at 7-Gov. Livingston

 

NORTH 2, GROUP 4 (3) – Union, Linden, Scotch Plains

Tuesday, Feb. 27:

9-Watchung Hills at 8-Union

14-J.P. Stevens at 3-Linden

15-Perth Amboy at 2-Scotch Plains

 

CENTRAL JERSEY, GROUP 2 (4) – Roselle, New Providence, Hillside, Johnson

Tuesday, Feb. 27:

12-Roselle at 5-New Providence

14-Hillside at 3-Carteret

11-South River at 6-Johnson

 

NON-PUBLIC, NORTH A (2) – Oratory Prep, Union Catholic

Wednesday, Feb. 28:

10-Oratory Prep at 7-Union Catholic

 

NON-PUBLIC, NORTH B (4) – Koinonia, RC, TPS, St. Mary’s, Elizabeth

Tuesday, Feb. 27:

16-Koinonia at 1-Roselle Catholic

12-Patrick School at 5-Montclair Immaculate

14-Saddle River Day at 3-St. Mary’s, Elizabeth

 

PUBLIC – STATE TOURNAMENT SCHEDULE:

Feb. 26 – First round games in Groups 1 & 3

Feb. 27 – First round games in Groups 2 & 4

Feb. 28 – Second round games in Groups 1 & 3

March 1 – Second round games in Groups 2 & 4

March 2 – Semifinals in Groups 1 & 3

March 3 – Semifinals in Groups 2 & 4

March 5-6 – Finals

March 7-8 – State semifinals

March 11 – State finals

 

NON-PUBLIC – STATE TOURNAMENT SCHEDULE:

Feb. 27 – First round games in Non-Public B

Feb. 28 – First round games in Non-Public A

March 1 – Second round games in Non-Public B

March 2 – Second round games in Non-Public A

March 3 – Semifinals in Non-Public B

March 4 – Semifinals in Non-Public A

March 6 or 7 – Final in Non-Public B

March 7 or 8 – Final in Non-Public A

March 10 – State finals

 

TOURNAMENT OF CHAMPIONS SCHEDULE:

March 13: Quarterfinals

March 15: Semifinals

March 18: Final

 

UNION COUNTY GIRLS’ BASKETBALL

IN STATES (17 total):

 

NORTH 2, GROUP 1 (2) – Roselle Park, Dayton

Monday, Feb. 26:

15-Roselle Park at 2-Dayton

 

NORTH 2, GROUP 3 (3) – Summit, Gov. Livingston, Cranford

Monday, Feb. 26:

9-Summit at 8-Nutley

12-Gov. Livingston at 5-Middletown North

10-Cranford at 7-Red Bank Regional

 

NORTH 2, GROUP 4 (4) – Elizabeth, Scotch Plains, Westfield, Linden

Tuesday, Feb. 27:

12-Elizabeth at 5-Scotch Plains

13-Bayonne at 4-Westfield

14-Linden at 3-Piscataway

 

CENTRAL JERSEY, GROUP 2 (3) – Hillside, Johnson, Roselle

Tuesday, Feb. 27:

9-Hillside at 8-Matawan

10-Johnson at 7-Raritan

15-Roselle at 2-Lincoln

 

NON-PUBLIC, NORTH A (3) – Oak Knoll, Kent Place, Union Catholic

Friday, March 2:

5-Oak Knoll at 4-Kent Place

6-Holy Angels at 3-Union Catholic

 

NON-PUBLIC, SOUTH B (2) – Roselle Catholic, The Patrick School

Tuesday, Feb. 27:

13-Doane Academy at 4-Roselle Catholic

11-Timothy Christian at 6-The Patrick School

 

JR PARACHINI

COMMENTS