Sunday basketball scores here, in addition to next round UCT matchups

Both Roselle Catholic squads win non-county tournament contests

Here are Union County Tournament and regular season boys’ and girls’ basketball scores from Sunday, Feb. 10 and Monday’s first round girls’ matchups and Wednesday’s continued first round boys’ schedule.

Below that are boys’ and girls’ Union County Conference standings and below that a list of the boys’ and girls’ teams that qualified for the states, which commence Feb. 25:

BOYS’

SUNDAY, FEB. 10

UCT PRELIMINARY ROUND

AT JOHNSON

Johnson 51, Roselle Park 37

FIRST ROUND

AT JOHNSON

Scotch Plains 44, Rahway 43

AT RAHWAY

Plainfield 66, Oratory Prep 36

Summit 54, St. Mary’s, Elizabeth 41

Union 68, Gov. Livingston 33

Roselle 69, Hillside 55

Westfield 51, New Providence 34

Cranford 58, Dayton 53

MONDAY, FEB. 11

AT RAHWAY

20-Johnson vs. 5-Union Catholic, 4 p.m.

REGULAR SEASON

The Patrick School 84, Pope John 76 – Primetime Shootout at RC

Roselle Catholic 60, East Brunswick 49 – Primetime Shootout at RC

WEDNESDAY, FEB. 13

FIRST ROUND CONTINUED

AT ROSELLE CATHOLIC

16-Scotch Plains vs. 8-Union, 6 p.m.

12-Summit vs. 5-Union Catholic/20-Johnson, 7:30 p.m.

AT RAHWAY

10-Roselle vs. 7-Westfield, 6 p.m.

14-Cranford vs. 6-Plainfield, 7:30 p.m.

 

GIRLS’

SUNDAY, FEB. 10

UCT PRELIMINARY ROUND

AT JOHNSON

Johnson 60, Rahway 47

Plainfield 68, Roselle 38

Union Catholic 61, Brearley 27

Elizabeth 33, Kent Place 23

REGULAR SEASON

Roselle Catholic 38, Middle Township 32 – at Shootout at Shore at Mainland

MONDAY, FEB. 11

FIRST ROUND

AT RAHWAY

10-Scotch Plains vs. 7-Westfield, 6 p.m.

15-Union Catholic vs. 2-Cranford, 7:30 p.m.

AT ROSELLE CATHOLIC

11-Hillside vs. 6-Union, 6 p.m.

14-Johnson vs. 3-Gov. Livingston, 7:30 p.m.

AT JOHNSON’S TWO GYMS

9-Dayton vs. 8-Oak Knoll, 6 p.m.

13-Plainfield vs. 4-New Providence, 6 p.m.

16-Elizabeth vs. 1-Roselle Catholic, 7:30 p.m.

12-Summit vs. 5-Linden, 7:30 p.m.

 

UNION COUNTYCONFERENCE

BOYS’ BASKETBALL STANDINGS

THROUGH GAMES PLAYED FEB. 10

 

WATCHUNG DIVISION

1-Roselle Catholic (9-1) – first time champions

2-Patrick School (6-3)

3-Elizabeth (5-3)

4-Linden (5-4)

5-Union (1-7)

6-Plainfield (1-9)

Remaining games:

PatrickSchool at Union

Linden at Elizabeth

Elizabeth at Union

 

MOUNTAIN DIVISION

1-Union Catholic (13-1) – first time champions

2-Westfield (10-3)

3-Rahway (9-3)

4-Roselle (7-5)

5-St. Mary’s, Elizabeth (5-9)

6-Cranford (4-10)

7-Scotch Plains (3-11)

8-Gov. Livingston (2-11)

Remaining games:

Rahway at Roselle

Westfield at Rahway

Roselle at Gov. Livingston

 

VALLEY DIVISION

1-Dayton (13-1) – second time champions

2-Summit (11-2)

3-Hillside (10-4)

4-New Providence (7-6)

5-Brearley (5-8)

6-Oratory Prep (4-10)

7-Johnson (2-11)

8-Roselle Park (2-12)

Remaining games:

Johnson at Summit

Brearley at New Providence

 

UNION COUNTY CONFERENCE

GIRLS’ BASKETBALL STANDINGS

THROUGH GAMES PLAYED FEB. 10:

 

WATCHUNG DIVISION

1-Roselle Catholic (11-2) – 3-peat champions

2-Cranford (10-4)

Gov. Livingston (10-4)

4-Linden (8-6)

5-Union (7-7)

6-Scotch Plains (5-9)

7-Summit (3-10)

8-Plainfield (0-14)

Remaining game:

Summit at Roselle Catholic

 

MOUNTAIN DIVISION

1-New Providence (14-0) – first time champions

2-Oak Knoll (11-3)

3-Westfield (10-4)

4-Dayton (9-5)

5-Johnson (4-10)

Union Catholic (4-10)

7-Elizabeth (3-11)

8-Roselle (1-13)

Standings complete.

 

VALLEY DIVISION

1-Hillside (12-0) – repeat champions

2-Kent  Place (9-2)

3-Brearley (7-4)

4-Rahway (6-5)

5-Roselle Park (3-9)

6-Benedictine Academy (3-8)

7-St. Mary’s, Elizabeth (0-12)

The PatrickSchool did not have a team this year.

Remaining games:

Rahway at Kent Place – was to be played Jan. 31

Brearley at Benedictine – was to be played Feb. 7

 

 

 

UNION COUNTY BASKETBALL TEAMS IN STATES
 
Sections begin Monday, Feb. 25
 
BOYS’ (19 schools)
 
North 2, Group 1: 1-Dayton, 13-New Providence.
North 2, Group 3: 4-Summit, 6-Rahway, 8-Plainfield, 14-Cranford,
16-Governor Livingston.
North 2, Group 4: 1-Linden, 4-Elizabeth. 10-Westfield. 13, Union,
15-Scotch Plains.
Central Jersey, Group 2: 9-Hillside, 10-Roselle.
Non-Public, North A: 3-Union Catholic.
Non-Public, North B: 13-Oratory Prep.
Non-Public, South B: 1-Patrick School, 2-Roselle Catholic,
13-St. Mary’s, Elizabeth
UNION COUNTY CONFERENCE CHAMPIONS
 
WATCHUNG DIVISION: Roselle Catholic (9-1) for the first time;
split with Elizabeth
MOUNTAIN DIVISION: Union Catholic (13-1) for the first time;
split with Westfield
VALLEY DIVISION: Dayton (13-1) for the 2nd time in 3 years;
split with Summit
GIRLS’ (18 schools)
 
North 2, Group 1: 2-New Providence, 5-Dayton, 9-Brearley.
North 2, Group 3: 1-GL, 6-Cranford, 12-Summit, 14-Rahway, 16-Plainfield.
North 2, Group 4: 10-Linden, 11-Union, 12-Scotch Plains, 13-Westfield.
Central Jersey, Group 2: 9-Hillside, 14-Johnson.
Non-Public, North A: 9-Kent Place, 10-Union Catholic.
Non-Public, North B: 2-Oak Knoll.
Non-Public, South B: 1-Roselle Catholic.
UNION COUNTY CONFERENCE CHAMPIONS
WATCHUNG DIVISION: Roselle Catholic for 3rd year in a row;
11-2 and still has to host Summit;
swept by GL
MOUNTAIN DIVISION: New Providence (14-0) for the first time
VALLEY DIVISION: Hillside (12-0) for the 2nd year in a row;
Hillside won the division last year with a 14-0 record.
 – JR PARACHINI

COMMENTS